Wymagania ELKi


ELKa - ELektroniczna Kucharka działa poprawnie na komputerach PC z  zainstalowaną polską wersją językową systemu operacyjnego Microsoft Windows (Windows 98, 98SE, ME, 2000, 2003 Server, XP, Vista, 7, 8 I 10 - wersje 32 i 64. bitowe).
Wymagania sprzętowe (procesor, zasoby pamięci operacyjnej i masowej) odpowiadają wymaganiom używanego systemu operacyjnego. Karta graficzna i monitor powinny umożliwiać obsługę ekranu o rozdzielczości co najmniej 800x600 pikseli. Elementy graficzne programu wykorzystują 16. bitową paletę kolorów.

Korzystanie z ELKi wymaga ważenia składników użytych do przyrządzenia potrawy, a często również całkowitej wagi przyrządzonej potrawy lub serwowanej porcji potrawy. Zaleca się korzystanie z przeznaczonej do współpracy z ELKą wagi, ułatwiającej obsługę programu poprzez automatyczny odczyt wartości wag.
Program zachowuje pełną funkcjonalność również bez wagi ELKaPlus, ważenie w programie polega wtedy na wpisaniu wartości ciężaru, odczytanej z dowolnej wagi. Korzystanie z zestawu z wagą ELKaPlus jeszcze bardzie ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków.

Do podłączenia wagi ELKaPlus komputer musi być wyposażony w port USB (Uniwersalna Magistrala Szeregowa). Nie jest wymagana instalacja sterowników lub bibliotek.

Do instalacji ELKi z z płyty CD-ROM komputer musi posiadać napęd optyczny CD lub DVD, a do instalacji lub aktualizacji z serwera internetowego dostęp do internetu. Instalator i program muszą być uruchomiony w kontekście użytkownika, posiadającego uprawnienia do zapisu/modyfikacji plików w wybranym katalogu.  

Uwaga dla użytkowników aplikacji ochrony systemu: 
ELKa może nie działać prawidłowo po uruchomieniu z ograniczonymi prawami dostępu lub ilości dozwolonych procesów (np.  w Piaskownicy Comodo, w trybie Niezaufany lub Ograniczony). 
ELKa może nie działać prawidłowo w obecności złośliwego oprogramowania (typu wirusy lub konie trojańskie). 

Uwaga dla użytkowników Windows 95 i NT: 
Program ELKa - Elektroniczna Kucharka w środowisku systemu operacyjnego Windows 95 i NT nie obsługuje wagi ELKaPlus (NT nie obsługuje a 95 obsługuje nieprawidłowo standard USB). 

Uwaga dla użytkowników Windows 98:
Ze względu na niepełną implementację standardu USB w pierwszej wersji Windows 98 (o nazwie kodowej Gold tj. oznaczonej numerem wersji 4.10.1998), odczyt ciężaru z wagi ELKaPlus w programie dokonywany jest prawidłowo, nie ma natomiast możliwości tarowania z programu wskazania na wyświetlaczu wagi. Jako rozwiązanie problemu Microsoft zalecał aktualizację systemu do wersji 98SE. W systemie Windows 98SE (wydanie drugie) komunikacja pomiędzy wagą ELKaPlus i programem ELKa odbywa się prawidłowo.