Opinia PFED

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
Poradnia Diabetologiczna
Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”
Al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa
tel. (022) 815–70–96, fax. (022) 815 12 32
KRS 0000249075 NIP 9521989403

www.pfed.org.pl
e-mail: pfed@pfed.org.plWarszawa, 04-08-2009 r.

Opinia dotycząca zestawu do samodzielnej kontroli diety "Elektroniczna Kucharka"

Tempo życia w dzisiejszych czasach coraz częściej zmusza człowieka z cukrzycą do sięgania po najnowsze osiągnięcia medycyny do jakich niewątpliwie należą – funkcjonalna intensywna insulinoterapia, zwłaszcza prowadzona przy użyciu osobistej podskórnej pompy insulinowej. Zarówno metoda jak i stosowane przy jej realizacji narzędzie pozwala choremu na bardzo elastyczny tryb życia pod warunkiem jednak szeroko pojętej samokontroli na wysokim poziomie. Zestaw do samodzielnej kontroli diety Elektroniczna Kucharka przeznaczony jest właśnie do samodzielnej kontroli diety w domu. W skład zestawu wchodzi:

  • ELKa - Elektroniczna Kucharka: program do kontroli diety, w którym wykorzystywana jest autorska baza danych wartości odżywczej produktów i potraw stworzona na podstawie informacji opracowanych w Instytucie Żywności i Żywienia przez prof. Kunachowicz i współpracowników (Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych) i uzupełniona informacjami żywieniowymi deklarowanymi przez producentów na etykiecie produktów spożywczych dostępnych w Polsce, co łącznie daje około 700 różnych pozycji. 
  • ELKaPlus: elektroniczna waga kuchenna współpracująca z programem przez port USB komputera.

Zestaw w znaczący sposób może pomóc osobom, które wymagają prowadzenia samokontroli odżywiania, które ze względu na swoją chorobę powinny stosować w swojej diecie ograniczenia (kalorie, cholesterol).

Przydatny jest przede wszystkim dla pacjentów z cukrzycą typu 1, a w szczególności funkcja w programie umożliwiająca wyliczenie ilości wymienników węglowodanowych (WW), wymienników białkowo-tłuszczowych (WBT), jak również wymienników białkowych (WB) i tłuszczowych (WT) dla osób stosujących terapię za pomocą pompy insulinowej. Osoby z cukrzycą, które – dysponując coraz to nowocześniejszym sprzętem do pomiaru glikemii, skuteczniejszymi środkami farmakologicznymi i metodami ich stosowania – borykają się z umiejętnością przeliczenia wartości kalorycznych spożywanych produktów spożywczych oraz przeliczeniem wymienników pokarmowych. Zestaw do kontroli diety Elektroniczna Kucharka może pomóc w szybkim i sprawnym przygotowaniu zdrowego posiłku z prawidłowym wyliczeniem potrzebnych do spożycia produktów spożywczych w dwóch wersjach produktu stałego oraz po przetworzeniu np. po ugotowaniu, pieczeniu, smażeniu ograniczając w ten sposób czas przeznaczony na przygotowanie posiłku. Systematyczne świadome korzystanie z zestawu pozwoli na większą umiejętność szacowania posiłków przygotowanych poza domem.

Zestaw jest łatwy zarówno w instalacji jak i codziennym wykorzystaniu w kuchni. Lista potraw oraz składników jest otwarta co daje możliwość użytkownikowi na dopisywanie własnych potraw wg ulubionych przepisów. Połączenie oprogramowania z wagą ogranicza czas spędzany w kuchni do minimum.

Systematyczne, świadome korzystanie z zestawu niewątpliwie ułatwi życie wielu osobom z cukrzycą, pozwalając jednocześnie na osiągnięcie lepszych wyników leczenia.


Alicja Szewczyk

Przewodnicząca PFED