ELKa - z nią łatwiej


ELKa - ELektroniczna Kucharka to wygodny, praktyczny i darmowy program komputerowy do kontroli diety w warunkach domowych. ELKa śledzi podstawowe wartości odżywcze w przygotowywanych potrawach (węglowodany przyswajalne, białka, tłuszcze, wartość energetyczną, błonnik i cholesterol oraz wyznacza używane w kontroli cukrzycy wymienniki). Przeprowadza obliczenia na podstawie faktycznie użytej przez Ciebie receptury potrawy (skomponowanej ze składników dostępnych w programie) i ich ciężarów, również w przypadku, gdy ciężaru potrawy po przyrządzeniu ulega zmianie. ELKa jest niezawodna i łatwa w codziennym użyciu - dysponuje bogatą listą składników oraz możliwością automatycznego odczytu ciężaru z wagi.

ELKa  pozwala również określić wartości odżywcze porcji potrawy. Chcąc kontrolować swoją dietę lub dietę dziecka nie ma potrzeby przyrządzania posiłków tylko dla siebie lub dziecka. Tak zwyczajna przecież czynność, jak wspólne rodzinne posiłki - często trudna do osiągnięcia w przypadku kontroli diety - z wykorzystaniem ELKi staje się możliwa bez utraty precyzyjnego wyznaczania ich wartości odżywczych.  Ponadto utrzymanie przyzwyczajeń żywieniowych łagodzi rygory i uciążliwość kontroli diety. 


ELKa współpracuje z innowacyjną technologicznie precyzyjną elektroniczną wagą kuchenną ELKaPlusautomatycznie odczytując wartości wag artykułów znajdujących się na szali wagi. Program steruje wagą przez port USB komputera. Dzięki temu proces ważenia przy użyciu ELKi i ELKiPlus to dwa naciśnięcia klawisza na klawiaturze komputera. 


Korzystaj z ELKi za darmo, jeśli program wyda Ci się przydatny, przekonaj się, jak łatwo przyrządzać posiłki z wagą ELKąPlus

ELKa
 nie ma dużych wymagań - wyciągnij z lamusa i odśwież swój nawet 13.letni komputer, zainstaluj ELKę, podłącz do niego wagę ELKaPlus i ciesz się z łatwości korzystania i skuteczności zestawu. 

ELKa - ELektroniczna Kucharka została zaprojektowana z uwzględnieniem trzech czynników:
 • funkcjonalności
  Program wyposażono wyłącznie w te funkcje, które - w ocenie Autora - są niezbędne do realizacji postawionego przed programem celu - kontroli wybranych wartości odżywczych przygotowywanych potraw. ELKa nie dysponuje zbędnymi funkcjami, a nawet rzadziej używane - takie, jak timer lub przygotowywanie potraw złożonych - bywają w praktyce niezbędne.
  Chyba każda z rzeczywistych czynności, wymagana do przygotowania potrawy w kuchni, jest przez ELKę wirtualnie realizowana;
 • łatwości korzystania
  Interfejs użytkownika ELKi został zoptymalizowany pod kątem wygody użycia i zminimalizowania czasu obsługi programu. Znaczenie niektórych czynności w programie zmienia się w zależności od kontekstu lub momentu ich wykonywania (klawisz Enter służy zarówno do ważenia składnika potrawy, jak i całej potrawy lub odważanie użytej w potrawie części jej potrawy składowej, ale także dodawania składnika Spiżarni do potrawy czy potrawy do Menu).
  Choć w okresie poznawania programu może to być mylące, w praktyce szybko docenisz tę cechę;
 • małych wymagań sprzętowych
  Dzięki małym wymaganiom sprzętowym możliwe jest wykorzystanie starego nieużywanego komputera. Sposób instalacji ELKi pozwala na przenoszenie programu pomiędzy komputerami bez konieczności ponownej instalacji. ELKa zainstalowana na przenośnym dysku może być z niego uruchomiona na dowolnym komputerze (spełniającym stawiane mu wymogi).
ELKa zachowuje pełną funkcjonalność bez podłączonej wagiDo wyznaczenia wartości odżywczych przygotowywanych posiłków wpisujesz w takim przypadku wartości ciężarów, odczytane z dowolnej wagi. 

Dowiedz się, jak korzystać z ELKi lub już teraz pobierz i zainstaluj ELKę.